top of page
Image by Headway

Sosyal Psikoloji Okuma ve Tartışma Kulübü

Türkiye'de sosyal psikoloji alanında akademik kariyer yapmak isteyen yeni mezun ve öğrenciler için destekleyici bir topluluk oluşturmayı amaçlayan bir kulüp.

Social Psychology Reading and Discussion Club: News & Resources

Genel Bilgiler

Nedir?

Sosyal psikolojinin uygulamalı ortamların yanı sıra diğer disiplinlerle olan ilişkisine odaklanarak, sosyal psikolojideki başlıca makaleleri eleştirel bir şekilde değerlendirmek için bir araya geleceğiz. Bu aynı zamanda, birbirimizi daha iyi tanımak ve benzer araştırmalarla uğraşan insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmak için de bir fırsat olacak.


Ne zaman?

Her ayın ikinci Çarşamba’sı TSİ ile saat 20.00-21.30 arası çevrimiçi toplantı yapacağız. Toplantılar, altı ay boyunca sürecek ve Şubat 2023’te başlayıp Temmuz 2023’te bitecek.


Nasıl?

Her toplantı için önceden belirlenmiş bir konu ve makalemiz olacak. Her toplantıda makalenin kısa bir özetini sunduktan sonra makaleyi teorik, metodolojik, vb. yönlerden tartışacağız. Bu tür etkinlikler, herkes ödevini yaparsa en iyi sonucu verir. Bu nedenle, toplantılarımızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacağından, her toplantıya katılmadan önce yorum ve soru içeren notlar alarak makaleyi eleştirel bir şekilde okumanız gerek.


Kim?

Katılım için iki temel şart var: 1) Sosyal psikoloji alanında akademik çalışmalar yapmak istemek, 2) Türkiye’de yaşıyor olmak. Üyelerimiz sosyal psikolojiye olan meraklarına, kulübe katılma istekliliklerine, akademik gelecek planlarına ve (İngilizce makaleler okuyacağımız için) İngilizce dil yeterliliklerine göre seçilecektir. Kulübün, bu yıl toplam en fazla 12 üyesi olacak.


Neden?

Bu toplantılarla, bir araştırmacı olarak becerilerimizi geliştirirken alandaki son tartışmalar ve güncel sorunlarla birlikte mücadele edebileceğimiz, destekleyici bir araştırma topluluğu oluşturmayı umuyoruz.

Başvuru Bilgileri

Neden başvurmalıyım?

Eğer

 • Sosyal psikolojiye ilginiz ve merakınız var ve bu alandaki bilginizi arttırmak istiyorsanız,

 • Lisans eğitiminizi bitirmek üzere ya da bitirmiş, yüksek lisans eğitiminize henüz başlamamış ya da başlamış ve devam ediyorsanız,

 • Lisans sonrası eğitiminize yurt dışında devam etmek istiyor ya da Türkiye’de devam edip uluslararası bir düzeyde çalışmalar yapmak istiyorsanız,

 • Akademik olarak başarılı olduğunuz halde, tipik akademisyenlerin sahip olduğu ayrıcalıklara sahip olmadığınız için acaba yurt dışında ya da akademide yapabilir miyim diye tereddüt ediyorsanız,

 • Akademik konuları ve seçimlerinizi danışabileceğiniz bir rehber/destek grubu arıyorsanız

 • Altı ay boyunca ayda bir kez gerçekleşecek olan toplantılara, hazırlanarak katılabileceğinizi düşünüyorsanız

Bu kulüp tam da sizin için. Başvuru tarihini kaçırmayın.


Neden başvurmamalıyım?

Eğer

 • Halihazırda eğitim gören bir doktora öğrencisiyseniz,

 • Yurt dışında yaşıyorsanız,

 • Akademik gelecek planlarınızın birçoğunu gerçekleştirmiş, sadece bir destek grubu/topluluk edinmek istiyorsanız,

 • Sosyal psikolojinin ne olduğunu bilmiyor, bu alana ilgi duyup duymadığınızdan emin değilseniz,

 • Faydalı bir programa ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz anda karşınıza bu kulüp çıktığı için başvurmak istiyorsanız

Bu kulüp sizin için uygun değil ve size muhtemelen faydalı olmayacak. O yüzden, başvurmamalısınız.


Nasıl başvurabilirim?

Bu sayfanın sonundaki "Başvur" butonuna tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz. Formdaki cevaplarınıza göre eğer hak kazanırsanız, üye olmak için doğru bir aday olup olmadığınızı belirleyeceğimiz kısa bir görüşme gerçekleştireceğiz.

Başvuru için son tarih?

30 Ocak 2023, TSİ ile saat 17.00.


Görüşme yapmaya hak kazanıp kazanmadığım ne zaman açıklanacak?

31 Ocak 2023, TSİ ile saat 17.00.

Görüşme tarihi?

1 Şubat 2023, TSİ ile 17.00-19.00 arası.

Üye olmaya hak kazanıp kazanmadığım ne zaman açıklanacak?

2 Şubat 2023, TSİ ile 17.00.

Sıkça Sorulan Sorular

Toplantılara kimler katılabilir?

Toplantılara sadece kulübümüzün üyeleri katılabilecek. Bu nedenle, lütfen toplantı bağlantısını başkalarıyla paylaşmayın veya başkalarını toplantıya davet etmeyin. Arada sırada bazı misafirlerimiz de olabilir, ancak bunlar sadece belirli bir toplantı için bize katılacak alanında uzman kişiler olacak.


Makalesini okuyamadığım bir toplantıya yine de katılabilir miyim?

Evet, katılabilirsiniz, ancak toplantıdan daha fazla yararlanmak için katılmadan önce en azından makaleye göz atmaya çalışın. Yine de tartışmaya katkıda bulunmanız beklendiğini unutmayın.


Toplantılara düzenli olarak katılmam gerekiyor mu?

Evet, hayati bir sorun olmadığı takdirde her toplantıya katılmalısınız. Eğer bir toplantıya katılamayacaksanız, lütfen katılamama nedeninizi ve özrünüzü önceden bize iletin.


Bir toplantıyı kaçırırsam ne yapmalıyım?

Yine de o toplantının makalesini okumalı ve o toplantının katılımcılarıyla iletişime geçerek tartışmaları takip etmelisiniz.


Toplantılara hazırlanmak için ne yapmalıyım?

1) Katılacağınızı anlamamız için takvim davetinde “Evet, katılacağım”a tıklamanız, 2) toplantıdan önce o ayın makalesini eleştirel bir şekilde okumanız ve 3) toplantıya zamanında gelmeniz gerek.


Toplantılar kaydedilecek mi?

Hayır, toplantılar kaydedilmeyecek.


Toplantıların  sonunda ne olacak?

Toplantılardaki katılımınıza ve performansınıza bağlı olarak, başka grup çalışmalarına ya da araştırma projelerine dahil edilebilirsiniz.

bottom of page